DPF | FAP Çözümleri

EURO5 ve üzeri Norm yasaları gereğince her dizel araçta partikül filtresi bulundurma koşulu getirildi.
Egzosdan çıkan yanmamış hidrokarbonlar, karbonmonoksit ve azot oksit gazları bu filtrenin bir kısmında tutulur bir kısmında ise reaksiyona sokulur, böylece emisyon değerleri azaltılması hedeflenir. Fakat sistem efektif değildir, öyle ki hatta kendi varlığını sorgulatmaktadır. Bildiğiniz üzere partikül filtresi kurum ve isleri biriktirdiğinde kendi kendine boşaltamaz ve rejenerasyon uyarısı verir.

Gösterge panelinde ” aracı durmadan sürün ” uyarısı alırsınız. Rejenerasyon işlemi sırasında DPF içinde biriken kurum ve atıklar yanarak kül haline dönüşür. Bir süre sonra biriken külü de atamazsınız ve çok sık bir şekilde ” rejenerasyon ” uyarısı alırsınız. İşte sistem tamda kendini burada sorgulatmaktadır, daha az emisyon çıkarma hedeflenirken, rejenerasyon ile daha fazla petrol tüketmek ne kadar doğru ?

Sistemin efektifliği verimliliği çokça konuşulsa da, hedefimiz çözüm üretmektir. Garajımızda gerek ECU müdahalesiyle, gerek özel solüsyon ve ilaçlar ile temizlettirme, gerekse DPF modifiyesiyle sizi bu dertten kalıcı olarak kurtarabiliriz. Detaylı bilgi için garajımıza başvurabilirsiniz.